Sekyra Group investuje v centru Prahy. Koupila Stýblův dům na Václavském náměstí

Společnost Sekyra Group se stala novým vlastníkem historického Stýblova domu, který sousedí se slavným funkcionalistickým palácem U Stýblů, známým jako palác Alfa. Adresa Václavské náměstí 30 znovu získá moderní podobu, odpovídající současným funkčním a klientským nárokům. Projekt je součástí širšího záměru skupiny diverzifikovat své investice i do centra metropole.

 

Je to místo, které zažilo velký kus české kulturní historie. Tiskař, nakladatel a knihkupec Bedřich Stýblo na Václavském náměstí na konci devatenáctého století provozoval své slavné nakladatelství. Funkcionalistický palác U Stýblů se v třicátých letech stal výkladní obchodní skříní celého náměstí. Své sídlo tu mělo divadlo Semafor i kino Alfa. Z druhé strany k domu přiléhá pasáž Světozor ústící do Františkánské zahrady.

K majetku knihkupeckého rodu, který se v nezapomenutelné éře vzestupu českého národa významně zapsal do dějin Václavského náměstí, patřil i dům těsně sousedící s palácem U Stýblů. Ten od devadesátých let, podobně jako další významné stavby na Václavském náměstí, postupem času ztrácel na atraktivitě a lesku. Koupí historické budovy od několika spoluvlastníků nyní Sekyra Group aktivně vstoupila do dlouho trvající debaty, jakým způsobem zkultivovat a vrátit lesk dnešnímu Václavskému náměstí, v jehož dolní části probíhá od dubna 2020 komplexní renovace veřejného prostoru.

„Po komplexní rekonstrukci nabídneme v přízemí Stýblova domu komerční plochy k pronájmu pro obchody a služby. V části budovy počítáme s luxusním ubytováním a administrativou. Celkové náklady projektu dosáhnou 850 milionů korun,“ přiblížil plány Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group.

Revitalizace se předpokládá i u okolních budov, které k adrese Václavské náměstí 30 přiléhají. Sekyra Group se zapojí do jejich kompletní a citlivé rekonstrukce, která bude ctít genius loci nejslavnějšího náměstí v České republice, jež bylo svědkem řady historických událostí.

Projekt je součástí širšího záměru Sekyra Group diverzifikovat své investice i do centra naší metropole. V současné době zde skupina dokončuje objekt rezidence Nekázanka 17, který se promění v luxusní bydlení. Součástí této strategie je i developerské partnerství s Generali Real Estate na projektu transformace a obnovy obchodního domu Kotva, ikonické budovy, která se po přestavbě stane nákupní destinací nejvyššího standardu.

„Jsme přesvědčeni, že centrum Prahy je a bude atraktivním místem s rostoucím zájmem jak privátních, tak institucionálních investorů. Tato jedinečná lokalita je pro nás zajímavá a doplňuje naše rozsáhlé developmenty na pozemcích v okolí historického jádra metropole, a to zejména na Smíchově, Rohanském ostrově a Žižkově,“ zdůrazňuje Luděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group.

Praha 6. října 2020

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

O společnosti

Společnost Sekyra Group působí na českém realitním trhu více než dvacet let a v současné době rozvíjí projekty o celkovém objemu přesahujícím 1 mil. m². Projekty s jejím podpisem mají vždy dlouhodobou vizi a koncentrují se na velká rozvojová území. Stojí rovněž za řadou reprezentativních pražských budov. Vybudovala sídla pro společnosti jako Česká spořitelna, Nestlé, T-Mobile, Skanska, Národní technická knihovna (ocenění Stavba roku 2009) a rovněž postavila či zrekonstruovala okolo 7 000 bytů. Je také jedním ze zakládajících partnerů neziskové organizace Česká rada pro šetrné budovy (Czech Green Building Council).

Ke stěžejním investicím skupiny patří největší projekt v moderních dějinách Prahy Smíchov City, transformace bývalého nádražního areálu v novou čtvrť, která se stane novým centrem Prahy a symbolem proměny města v 21. století. Vznikne zde téměř 400 000 m2 bytových, administrativních, obchodních či veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru, který bude těžištěm celého projektu. Nebude chybět ani škola nebo rozsáhlé plochy zeleně. Předpokládá se, že po dokončení projektu, tedy za 12 let, zde bude pracovat či bydlet 12 000 lidí. Celková investice dosáhne 20 miliard Kč.

Dalším strategickým záměrem je nová čtvrť Rohan City, která se rozkládá na rozhraní Karlína, Invalidovny a Libně. V lokalitě se silnou atmosférou, v těsném sepětí s Vltavou, vznikne zelené centrum metropole na území o rozloze 20 ha, které zahrne nové byty, kanceláře, restaurace, obchody, služby i veřejnou školu. Na podobě Rohan City se podílela také světoznámá architektka Eva Jiřičná a přední světový urbanista Jan Gehl.

A v neposlední řadě i projekt Žižkov City, kde na pozemcích bývalého nákladového nádraží vznikne rezidenční čtvrť, která nabídne až 3 000 bytů.  Zároveň ve spolupráci s městem Praha bude revitalizována historická nádražní budova s převážně veřejnou funkcí, jejíž součástí by měl být i Národní filmový archiv.

 

Více informací o developerských projektech Sekyra Group najdete na www.sekyragroup.cz.