Sekyra Group dokončila své sídlo, budovu nazvanou Arché, počátek všeho a zejména nové čtvrti Rohan City
Praha, 30. června 2025 – Sekyra Group dokončila jako developer a investor budovu Arché, v původním filozofickém významu první princip světa a počátek všeho. Arché je prvním administrativním objektem v nové čtvrti Rohan City. Autorem návrhu budovy je světově uznávaná architektka Eva Jiřičná. Náklady na výstavbu unikátního osmipatrového objektu dosáhly zhruba 900 milionů korun. V Rohan City se nyní finalizuje první etapa a zahajuje se druhá fáze výstavby. Projekt, který má ambici stát se zeleným centrem Prahy, bude hotov do roku 2035. Bydlení a práci zde nalezne 11 tisíc lidí. Celkový objem investic přesáhne 25 miliard Kč.
Sekyra Group mění od roku 2021 bývalý brownfield na Rohanském ostrově v Praze 8 v plnohodnotnou městskou čtvrť, která bude zahrnovat architektonicky působivé rezidence, moderní administrativní budovy, prostory pro služby, relaxaci a sport, školu a také rozsáhlé zelené plochy. Součástí první etapy projektu je i budova Arché, která je nejen sídlem Sekyra Group, ale i prvním dokončeným administrativním objektem nové čtvrti Rohan City.
S tím je spojena určitá symbolika, protože pojem „arché“ reprezentuje v řecké filozofii první princip světa či počátek všeho. Vazeb na filozofii ale bude mít nová čtvrť mnohem více. Ulice a parky v ní budou pojmenovány po významných českých i zahraničních filozofech. Vznikne tak první ucelená filozofická čtvrť v Evropě. V září letošního roku zde proběhne premiéra Filozofického festivalu Forum Rohanum, který filozofii přiblíží veřejnosti a zapojí mladé lidi do intelektuálního diskurzu.
„Filozofie je mojí celoživotní vášní, a proto mě skutečně těší, že naše nové sídlo ponese filozofický název Arché, významově první princip světa a počátek všeho. Centrální fasádu nad hlavním vstupem do budovy charakterizují originální aluminiové žaluzie ve tvaru vln, symbolizujících nejen plynoucí řeku v blízkosti objektu, ale i plynoucí čas. ‚Vše plyne, panta rhei‘ je působivým vyjádřením Herakleitova výroku ‚Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky‘. Je to symbolické, neboť Rohan City bude filozofickou čtvrtí, zřejmě první svého druhu, která uctí jak významné české filozofy, tak i velké postavy západního myšlení, jež zásadním způsobem formovaly charakter naší civilizace. Usiluji o to, aby námi budované čtvrti vždy vyjadřovaly přesah a poselství. Jména předních osobností v nich tak nese již 23 ulic a pět parků. Projekt Smíchov City vzdal hold velkým ženským postavám, v rámci Žižkov City bychom chtěli poctít literáty a disidenty,“ vysvětluje Luděk Sekyra, zakladatel Sekyra Group.
Osmipatrovou budovu Arché s 10 tisíci metry čtverečními si kromě společnosti Sekyra Group zvolily za své sídlo vedle jiných například i firma ESSILOR – OPTIKA či skupina CLA Czech Republic. „Pro Sekyra Group byl přesun do nového sídla významným milníkem. Flexibilní koncept open space nám umožňuje efektivnější týmovou spolupráci. Můžeme také těžit z benefitů budovy, jako je špičkový design, ale i využití nejmodernějších technologií, které zajišťují úsporný režim a zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí. Další předností je i fakt, že jsme nyní v centru naší nové čtvrti Rohan City,“ říká Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group.
Záměrem architektky Evy Jiřičné a jejího kolegy architekta Petra Vágnera z ateliéru AI - DESIGN bylo vytvořit originální a transparentní objekt, což umožňuje celoskleněná fasáda. Rukopis Evy Jiřičné je vepsán i do vstupního lobby, kde na první pohled zaujme bionická podsvětlená stěna z Corianu, navazující na monumentální recepční pult. Moderní plastiky vyrobilo brněnské studio A.M.O.S. DESIGN dle návrhu architekty Evy Jiřičné. Ta do modelování stěny zapojila i umělou inteligenci. Profilovanou stěnu doplňuje skleněná svítící plastika od sklářské společnosti Lasvit. I tento objekt navrhla Eva Jiřičná. Všechny tři prvky (bionická stěna, recepční pult a plastika) jsou inspirovány vodou jako základem života (bubliny ve stěně, vlna recepčního pultu, prýštící voda v lustru) a navazují tak na slunolamy ve tvaru vln na jižní fasádě Arché.
Předností budovy ale není jen atraktivní design. Architektonický návrh se zaměřil i na efektivní a flexibilní využití prostor a ekonomický provoz. Součástí objektu je také prostorná sdílená terasa. Stranou pozornosti nezůstalo ani hledisko ekologie. Budova cílí na nejvyšší úroveň certifikátu udržitelnosti LEED Platinum. V komplexu je například instalováno úsporné LED osvětlení reagující na okolní intenzitu světla, vytápění zajišťují nízká otopná tělesa umístěná podél oken, na jižní fasádě jsou venkovní předsazené slunolamy ve tvaru vln, symbolizujících plynoucí řeku Vltavu v sousedství objektu. V podzemních garážích jsou nabíječky pro elektromobily a elektrokola. Objekt je vybaven moderními technologiemi. Například přístupový systém umožňuje použít ke vstupu jak běžné karty, tak mobilní telefony podporující NFC nebo Bluetooth. Vjezd či výjezd z garáží funguje na principu rozpoznávání SPZ.
Dominantní postavení na kancelářském trhu
Společnost Sekyra Group věří pražskému kancelářskému trhu, a proto na rozdíl od jiných developerů žádný z administrativních projektů ani po pandemii covidu‑19 nepozastavila. Dle analýzy Prague Research Fora, která mapuje kancelářský trh, bylo v metropoli v prvním čtvrtletí letošního roku ve výstavbě přes 173 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Převážná většina z nich, zhruba 80 %, vyrůstá v nových čtvrtích Smíchov City, jejímž investorem je též Sekyra Group, a Rohan City. Sekyra Group tak má ve výstavbě administrativních prostor dominantní pozici. „Registrujeme silnou poptávku od větších korporací, hlavně pokud jde o budovy nad 10 tisíc metrů čtverečních, které jsou situovány v lokalitách blízko centra s výbornou dopravní dostupností. To jak Smíchov, tak Rohan splňují,“ konstatuje Leoš Anderle.
V minulých dnech započala na Rohanu výstavba administrativní budovy A2, v níž bude sídlit banka Creditas. K výstavbě jsou připraveny také dva kancelářské objekty ze druhé etapy projektu. Tyto budovy budou situovány podél Rohanského nábřeží a od uličního provozu budou oddělené pěší komunikací a pásem zeleně. Celková pronajímatelná plocha administrativních objektů, na jejichž návrhu se podílely architektonické kanceláře Schindler Seko architekti, ADNS architekti a Quarta, je přes 13 tisíc metrů čtverečních. Jsou navrženy ve standardu A a cílí na certifikát udržitelnosti LEED Platinum. Již při navrhování budov byl brán zřetel na pohodu budoucích zaměstnanců. Jsou proto vybaveny pobytovými terasami s panoramatickými výhledy a zázemím pro sportovce a cyklisty. Objekty by měly být dokončeny v první polovině roku 2028. Přípravné práce probíhají také na třetí fázi projektu Rohan City.
Letos bude na Rohanu pokračovat i bytová výstavba, a to čtyřmi rezidenčními bloky z druhé etapy. Byty budou určeny pro individuální i nájemní trh. Nedávno započala stavba dvou luxusních rezidenčních věží s jedinečnými výhledy Vision Karlín, které vycházejí z návrhu architektky Evy Jiřičné a Petra Vágnera a spadají do první etapy projektu Rohan City. V rámci ní již byly kromě Arché dokončeny čtyři bytové domy s 220 byty. Dva domy, nazvané Diamanty Karlín, navrhla Eva Jiřičná a architekt Petr Vágner se studiem AI - DESIGN. Autory dalších dvou domů, nesoucích přídomek Riviéra Karlín, jsou architekti ze společnosti EBM Expert.
Škola, nové náměstí a zeleň
V nové čtvrti nebudou chybět obchody, kavárny, plochy pro sport či relaxaci ani nová škola. Ta je ve spolupráci s MČ Prahy 8 a hlavním městem Praha plánována mezi ulicemi Carnapovou, Millovou a Kohákovou a přilehlou cyklostezkou a pojme až 800 dětí. Součástí projektu Rohan City bude také nové centrální náměstí, které se stane středobodem celé čtvrti, místem setkávání a občanských aktivit. Vznikne tak ústřední veřejné prostranství, které bude plnit obdobnou funkci jako historické Karlínské náměstí. Ve spádové oblasti žije přibližně 30 tisíc lidí, a nové náměstí tak bude sloužit i jim.
„Náměstí stmelí celé území Rohan City. Na jeho podobě se bude podílet více architektů, jeden z nich však bude mít hlavní slovo. Jeho jméno chceme oznámit během podzimu. Vytvoření centrálního náměstí není jen vizí společnosti Sekyra Group, která ve všech svých projektech klade důraz na veřejný prostor, ale vychází vstříc i podnětům občanů,“ dodává Leoš Anderle. S centrálním veřejným prostorem počítá i urbanistická studie Rohanského ostrova, kterou vypracoval architekt Pavel Hnilička a jež definuje závazné požadavky na výstavbu v území. Studie byla schválena v roce 2018 Radou hl. m. Prahy. Nové centrální náměstí bude místem, kam budou lidé chodit nakupovat i do restaurací, zároveň ale bude i prostorem pro setkávání, protože se nachází ve středu celého území. V jeho blízkosti bude metro, tramvaj, nový rozsáhlý park, cyklostezka, nová škola i tok řeky Vltavy.
Téměř polovinu ploch budou v novém projektu podle plánů tvořit parky a veřejná prostranství. Ze stávající cyklostezky vznikne široká pobřežní promenáda, která naváže na budoucí rozlehlý park Maniny, připravovaný ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a Institutem plánování a rozvoje. Vznikne celoměstsky významný park, který si uchová ráz volně rostoucí zeleně a velikostí bude srovnatelný se Stromovkou. Před Invalidovnou naváže na Kaizlovy sady a bude pokračovat pobřežní promenádou, která vytvoří osu celého území. Projekt Rohan City bude dokončen do roku 2035. Bydlení a práci tu najde na 11 tisíc lidí. Celkový objem investic dosáhne 25 miliard Kč.